Primátor Bohuslav Svoboda: S ministrem Stanjurou jsme se shodli. Na Bohdalci by měla Praha stavět byty společně se státem

„Říká se, že nikdy nevstoupíš do stejné řeky. Ale ta řeka není stejná. To, do čeho jsem přišel, je něco úplně jiného, než to bylo v roce 2010,“ komentuje svou druhou zkušenost ve funkci pražského primátora Bohuslav Svoboda z ODS.

Na podpis koaliční smlouvy si Praha musela počkat několik měsíců, právě dlouhá vyjednávání by podle Svobody měla zajistit, že bude koalice stabilní.

„Za tu dobu jsme zjistili, že máme řadu věcí, které jsou společné. Máme stejný cíl, jen máme jinou cestu, jak k němu dojít. Když máte skutečně vůli tu Prahu někam posunout, tak ty společné cíle vás sjednotí.“

Nebezpečné cyklopruhy

Jedním z důležitých témat hlavního města je doprava, magistrát maximálně podpoří výstavbu metra i kolejovou dopravu, zabývat se bude také cyklopruhy. „Nemůžete mít cyklopruh, který bude dobrý a hezky široký, ale bude namalován okolo silnice, kde je povolená rychlost 120,“ vysvětluje Bohuslav Svoboda.

Takto nebezpečné úseky cyklopruhů by měly do budoucna zmizet. „Musíme to změnit a udělat tak, abychom zajišťovali cyklistům nejenom to, že mohou jet, ale že mohou bezpečně jet. A to samé musíme zajistit těm automobilistům. Prostě ta rovnováha tam musí být v maximální možné míře.“

Spory o areál Bohdalec

Mezi Prahou a státem by mělo dojít k dlouho plánované majetkové směně. Stát získá pozemky v areálu FN Bulovka, hlavní město dostane do vlastnictví Karlínské kasárny, dům v Hybernské ulici a část areálu Bohdalec. Právě kvůli posledně jmenovanému ale Ministerstvo financí transakci zablokovalo.

„Já už jsem s ministrem Stanjurou jednal a víceméně jsme se shodli. Stát má představu, že by na Bohdalci stavěl areál pro bydlení ve všech kategoriích, které jsou potřebné. A my máme stejnou představu. Čili my jsme se dohodli vlastně na tom, že ho budeme financovat společně a každý tam bude mít svůj kus.“

Jak bude dál vypadat spolupráce s Hanou Marvanovou, která má na starosti audity v kauze Dozimetr? Kdy se budou obsazovat dozorčí rady městských firem? Poslechněte si celý rozhovor.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.