Prodej věcí z pozůstalosti konzultujte s odborníky. Naše Asociace starožitníků má bezplatnou poradnu, doporučuje její viceprezidentka Simona Šustková

„Dnes jsou v kurzu předměty z drahých kovů a zejména šperky, zlaté mince a trošku začíná i stříbro,“ přibližuje první viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková. V pořadu K věci mluvila třeba o tom, na co si dát pozor při prodeji starožitností, a pozvala na jubilejní 50. Veletrh starožitností Antique.

Rukama Simony Šustkové projde mnoho starožitných kousků a někdy jsou i hodně unikátní.

„Teď zrovna mi přinesla jedna paní do obchodu šperk z první půlky 19. století. A jsou to tedy opravdu unikátní biedermeierské náušnice, krásně udělané, s malými perličkami. A přinesla k tomu takový maličký lísteček, který jí asi před padesáti lety napsali pracovníci muzea, že by to chtěli do sbírek.“

Při nákupu i prodeji starožitností je dobré zvážit, kam půjdete. Simona Šustková radí vybírat obchodníky, kteří jsou členy Asociace starožitníků a mají na dveřích její logo.

„My si hlídáme, koho do Asociace starožitníků přijímáme, a pokud tam dojde k pochybení, tak to projednáme. Člověk by asi měl tu věc ukázat ve více obchodech, popovídat si s majiteli. Uděláte si obrázek, kde to vlastně chcete prodávat, kde dostanete nejlepší cenu a kdo na vás udělá dobrý dojem.“

Přijďte se poradit

Pokud se chystáte prodávat věci z pozůstalosti a neznáte jejich hodnotu, můžete přímo využít služeb Asociace starožitníků.

„Nám funguje bezplatná poradna pro veřejnost, dají se k nám poslat fotografie a první středu v měsíci máme fyzickou poradnu, kam se ty věci dají donést. A pak máme ještě poradny na poslední den našeho veletrhu.“

Až do neděle 21. dubna se totiž koná jubilejní 50. Veletrh starožitností Antique na Novoměstské radnici.

„Je to naše nejvýznamnější akce, která běží vždycky dvakrát do roka. A tento 50. veletrh je pro nás výroční, takže myslím, že je obzvlášť nablýskaný, že se tam bude návštěvníkům velmi líbit,“ zve Simona Šustková.

Na co si dát pozor, aby člověk nekoupil třeba kradený kus? Je po některých starožitnostech stabilní poptávka? A jak dopadla na obchod se starožitnostmi válka na Ukrajině? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.