Radka Fišarová: Evita i Edith Piaf mi změnily život

13. říjen 2015

Hudbu milovala odmalička, doma měli „rodinnou kapelu“, kde každý hrál na něco. Později se s vlastní skupinou Auris věnovala country muzice. Moderní country zůstává pořád její srdeční záležitostí a Radčiným snem je zase se k téhle hudbě vrátit.

Zájezdy s Miroslavem Horníčkem

Díky kapele Auris měla možnost setkat se s řadou významných herců – skupina totiž jezdila jako hudební doprovod na zájezdy s pořadem Hovory H Miroslava Horníčka. „Bylo to úžasný. Největší legrace byla vždycky s panem Sovákem a paní Zázvorkovou. A pan Brodský mě dokonce požádal o ruku! Doteď mám doma jeho milostné dopisy, jsou to moje poklady,“ vzpomíná Radka Fišarová.

Evita

Když na konci 90. Let vybíral režisér Petr Novotný herce do muzikálu Evita, rozhodoval se dlouho. Nakonec zvolil do hlavní role Radku: „Za to jsem mu vděčná. Myslím, že jsem tenkrát byla nejmladší Evita na světě.“ A jednu kuriózní Evitu měli prý i v Mexiku. „V Mexiku představovala Evitu černoška. Sice byla blond, ale pořád černoška, “ říká Radka.

První Evita se hrála dva roky. Radka Fišarová v ní tenkrát vystoupila téměř dvěstěkrát. „Mrzelo mě, že jsem tu dvoustovku nedotáhla. Bylo to hodně náročný období, celý můj život byl jenom Evita.“

Roli Evity teď Radka Fišarová hraje znovu – s novým libretem i novou režií. „Nová verze má šmrnc a prostoru Studia Dva moc sluší. Za poslední roky je to jedno z nejhezčích představení, které na mě takhle zapůsobilo,“ říká Radka. „ Když se k roli Evity dnes vracím, říkám si, že Eva Perónová se vlastně nedožila mého věku, je to smutný příběh.“

Edith Piaf

„Když jsem dostala nabídku na roli Edith Piaf v muzikálu Edith, vrabčák z předměstí, tak musím říct, že se mi nelíbilo, jak Edith zpívá. Začala jsem o ní číst knížky, a když sem se dozvěděla, že jsme se narodily ve stejný den, tak tím se můl vztah k ní naprosto zásadně změnil. To mě k ní přiblížilo. Hned jsem věděla, že je to osudová záležitost.“

Paříž Radka miluje, byla tam ale jen jednou. A jaká místa má ráda v Praze? „Petřínská věž je moje Eifelovka. A miluju všechna místa kolem Vltavy a Vyšehrad. Tam si někdy chodím dobíjet baterky,“ dodává Radka na závěr.

autoři: Petr Zajíček , jku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.