Režiséři premiérové hry Bouře z Letních shakespearovských slavností: Bude to magická komedie, Shakespeare se tím loučil s kariérou
Premiérou letošního ročníku Letních shakespearovských slavností bude magická komedie Bouře v režii autorského tandemu SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). A právě o Bouři si s režiséry povídala Lenka Vahalová.
Letošní Letní shakespearovské slavnosti otevře 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiéra hry Bouře. „Bude to magická komedie. Je to Shakespearova pozdní hra, Shakespeare se tím loučil se svou spisovatelskou kariérou, takže je to taková všehochuť,“ říká na úvod režisér Lukáš Trpišovský.
„Bouře se odehrává na ostrově, který kromě lidí, kteří se na něj nedobrovolně dostali, protože ztroskotala loď, je plný duchů, kteří dělají různá alotria těm, kdo ztroskotali u ostrova. A je to velký příběh nejdřív o pomstě, která se potom změní v odpuštění,“ přibližuje příběh Trpišovský.
Propojení se Snem noci svatojánské
Bouře částečně navazuje na hru Sen noci svatojánské. I tu pro Letní shakespearovské slavnosti v minulých letech režírovalo duo SKUTR. Rozhodli se proto do Bouře obsadit stejné herce – znovu na jeviště se vrátí David Prachař, Csongor Kassai, Marek Daniel a Josef Polášek. „Ze Snu je převádíme přímo do Bouře a hrají téměř podobné role. To znamená, že se tam xkrát objeví paralela, zrcadlení, citace z toho Snu noci svatojánské. A právě proto, že to byla skvělá parta lidí a hrozně jsme si to tenkrát užili, tak jsme chtěli na tu energii navázat,“ prozrazuje režisér Kukučka. V Bouři se představí také Eliška Křenková nebo Zdeněk Piškula.
Způsob režie dua SKUTR není podle jejich slov pro některé diváky nejbližší. „U nás jsou diváci obvykle rozdělení na takové dvě skupiny. Jsou lidé, kteří považují divadlo, že to je interpretace textu tak, jak je napsaný, a je co nejvěrnějším přenesením textu na jeviště. A pak jsou lidé, kteří chtějí být na tom jevišti překvapovaní. Lidé, kteří jsou obvykle takhle otevření, tak si umí naše inscenace užít. A lidé, kteří už očekávají něco, co by tam mělo být, tak jsou obvykle u nás zklamaní,“ vysvětluje Kukučka.
Poslechněte si rozhovor s režisérským duem SKUTR. Vypráví v něm také o premiéře hry Mistr a Markétka, kterou uvedou v listopadu v Divadle v Dlouhé.
Související
-
Dramox je takový divadelní Netflix. Nabízí i představení Dejvického divadla, říká spoluzakladatel
Během epidemie vznikl videoportál Dramox, na kterém můžete vidět inscenace několika desítek divadel online. Hostem Lenky Vahalové byl jeho spoluzakladatel, Martin Zavadil.
-
V šapitó na Výstavišti Praha plánují vystoupit Tata Bojs, Cirk La Putyka či Městská divadla pražská
Šapitó Azyl78 poskytne od května do září útočiště celkem 14 divadlům a další živé kultuře. Návštěvníkům nabídne formáty od nového cirkusu přes činohru po tanec a koncerty.
-
Chci sundat Wericha z piedestalu a ukázat jeho lidství, říká Kotek o přípravách na nové představení
Vojta Kotek a Václav Kopta se v těchto dnech připravují spolu se svými kolegy na nové představení o Janu Werichovi. V červnu ho diváci uvidí na letní scéně Musea Kampa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.