S epilepsií se pojí velké obavy, informovanost je stěžejní, shodují se ředitelka Alena Červenková a lektorka Bára Chalupová ze Společnosti E

1. leden 2023

Podle údajů Českého statistického úřadu žije v České republice 100 tisíc lidí s epilepsií. Nemoc, která je vlastně souborem neurologických onemocnění projevujících se opakovanými záchvaty, ovlivňuje jejich životy. O epilepsii přišly do pořadu Až na dřeň mluvit ředitelka Společnosti E Alena Červenková a lektorka Bára Chalupová.

Podle Aleny Červenkové se nemoc nejčastěji projeví v dětském a starším věku. Nevyhýbá se ale nikomu. „Epilepsie se může objevit jako blesk z čistého nebe. Může přijít po úrazu, po operaci, ale také zcela bez příčiny.“

Většina lidí si prý představí jen velké záchvaty, kdy se člověk zmítá v křečích. Epilepsie se ale může projevit i jinak, třeba jen zahleděním nebo pomlaskáváním.

Život s novými pravidly

Lektorka a studentka speciální pedagogiky Bára Chalupová se s neurologickými potížemi potýkala od dětství. Její příznaky totiž spadají právě do kategorie těch hůře rozpoznatelných. „Jsou to jen takové malé záškuby, při kterých si ale dokážu i vyhodit žebro.

Mám třeba krátké absence. Je to vždy jen otázka pár vteřin, ale člověk o sobě neví.
Bára Chalupová

Až ve dvaceti letech si mladá žena vyslechla diagnózu epilepsie. „Na jednu stranu se mi ulevilo, protože jsem konečně věděla, co mi je, ale byl to i velký šok. Do vašeho života najednou přijdou nová pravidla a léky. Špatně jsem nesla i to, že jsem přišla o řidičské oprávnění.“

S novou situací i léčbou se Bára srovnávala dlouhé měsíce. Velkou oporou jí byl tehdy přítel, dnes manžel a otec jejich dítěte. Řízením osudu se i u něj projevila epilepsie, navíc velmi dramatickým způsobem.

Důležitá je osvěta

Bára Chalupová je živým důkazem toho, že život diagnózou epilepsie rozhodně nekončí. Studuje vysokou školu, stará se o svého syna a kromě toho jezdí se Společností E na besedy.

Ředitelka Společnosti E Alena Červenková a lektorka Bára Chalupová

„Během webinářů a besed každoročně proškolíme až 1500 lidí. Školit chodí především lidé s epilepsií, kteří vysvětlují, jak s nemocí žít i to, jak třeba pomoci při záchvatu,“ říká Alena Červenková s tím, že osvěta je velmi důležitá.

Epilepsie je totiž stále opředená řadou mýtů. „Nějaká část lidí mou epilepsii bagatelizuje, další skupina lidí má strach a pocit, že mě musí ochraňovat. Jen málo lidí k tomu přistupuje normálně. Já ale nejsem diagnóza,“ dodává Bára Chalupová.

Jak se člověk vyrovnává s nevypočitatelností epilepsie a jak komunikovat o nemoci s dětmi? I o tom byla v pořadu Až na dřeň řeč.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...