Téměř 200 let stará hostivařská hospůdka je známá z televizního seriálu
Hostivař je prastarou pražskou osadou. Kníže Vladislav tam jezdíval na kance. Jednou na něj prý kanec zaútočil, když v tom zahřmělo a útočníka skolil blesk. Na tom místě nechal Vladislav vybudovat kapli. Dnes tam stojí jedna z nejstarších dřevěných zvonic u nás.
Pár kroků od zvonice natrefíte na hospůdku Na Kačabce. Tu založili manželé Josef a Dorota Kačabovi už v roce 1837. V hostinci kvetl spolkový život, založeny tu byly spolky Svornost a Hostín, fotbalový Sportovní klub Hostivař nebo kapela Šlapeto. Na Kačabce se také natáčel jeden z dílů televizního seriálu Hříšní lidé města pražského, Smrt černého krále.
Naproti Kačabce objevíte bývalou faru. Působil tam obrozenecký kněz Václav Beneš Třebízský, na průčelí má pamětní desku.
A ještě jedna zajímavost. Z jedné z hostivařských zahrad prý pocházel kohout, který byl jako jediný ochotný kokrhat na mikrofon. Byl tak autorem znělky, zahajující za první republiky rozhlasové vysílání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.