Téměř 200 let stará hostivařská hospůdka je známá z televizního seriálu

Hostivař je prastarou pražskou osadou. Kníže Vladislav tam jezdíval na kance. Jednou na něj prý kanec zaútočil, když v tom zahřmělo a útočníka skolil blesk. Na tom místě nechal Vladislav vybudovat kapli. Dnes tam stojí jedna z nejstarších dřevěných zvonic u nás.

Na Kačabce byl založen místní fotbalový klub nebo kapela Šlapeto

Pár kroků od zvonice natrefíte na hospůdku Na Kačabce. Tu založili manželé Josef a Dorota Kačabovi už v roce 1837. V hostinci kvetl spolkový život, založeny tu byly spolky Svornost a Hostín, fotbalový Sportovní klub Hostivař nebo kapela Šlapeto. Na Kačabce se také natáčel jeden z dílů televizního seriálu Hříšní lidé města pražského, Smrt černého krále.

 

Stará Hostivař pohledem od hřbitova

Naproti Kačabce objevíte bývalou faru. Působil tam obrozenecký kněz Václav Beneš Třebízský, na průčelí má pamětní desku.

 

Tady působil obrozenecký kněz Václav Beneš Třebízský, na průčelí má pamětní desku

A ještě jedna zajímavost. Z jedné z hostivařských zahrad prý pocházel kohout, který byl jako jediný ochotný kokrhat na mikrofon. Byl tak autorem znělky, zahajující za první republiky rozhlasové vysílání.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.