V Praze přibývají bobří teritoria. Hlodavci se dostávají i na menší vodní toky
Okousané větve nebo hráze. To jsou jen některé ze známek bobří aktivity, kterou můžete čím dál častěji pozorovat v Praze. Hlodavců se zploštělým ocasem totiž v hlavním městě každý rok přibývá. Do jednoho bobřího teritoria v Komořanských a modřanských tůních se podívala i redaktorka Tereza Cedidlová.
„Když se podíváte před sebe, tak vidíte možná stovky okousaných vrbových keřů,“ ukazuje správce chráněného území Komořanských a modřanských tůní Jiří Rom na řadu stojících keřů podél pravého břehu Vltavy. „Tady ty pahýlky, to všechno je od bobra.“
Jde o jedno z pražských bobřích teritorií. Aktivitu bobrů tady sledují pravidelně už od roku 2016, říká další ze správců pražských chráněných území Milič Solský:
„To teritorium má zhruba kilometr toho vodního toku. Oni bydlí na jednom místě, ale celý ten zhruba kilometr využívají pro shánění potravy atd.“
Vytváření nových biotopů
Systematické pozorování bobrů začalo v Praze v roce 2019. Od té doby přibyla čtyři bobří teritoria. Aktuálně jich tak v hlavním městě je celkem 20. Podle Jiřího Roma už bobr obsadil většinu možných lokalit na Berounce i na Vltavě.
„Proto se přirozeně začíná dostávat i na menší vodní toky, takže proti proudu jde směrem po Rokytce nebo Únětickém potoce. A předpokládáme, že do budoucna půjde i po jiných potocích.“
Třeba na Únětickém potoce je také viditelná bobří hráz, díky které vznikly nové tůně. Právě ve vytváření nových biotopů vidí Jiří Rom hlavní přínos bobrů v Praze.
„Ty nově vzniklé tůně nebo vodní plochy jsou následně využívány například skokany i užovkou obojkovou.“
Ve kterých dalších pražských lokalitách se vyskytují? A způsobují bobři nějaké zásadní škody nebo ne? Poslechněte si celou reportáž.
Související
-
Výprava za královnami noci. V pražských lesích můžete být svědky sovích námluv
Puštík obecný, kalous ušatý nebo výr velký. To jsou sovy, které můžete slyšet i vidět v pražských lesích. Nejlepší podmínky k pozorování jsou právě těď, v období námluv.
-
Ke zraněným zvířatům vyjíždíme nonstop. Nejčastější jsou ptáci, říká vedoucí Záchranné stanice
„Týká se to pouze volně žijících živočichů. Kdyby nám někdo chtěl zavolat se zatoulaným pejskem nebo kočičkou, tak je odkážeme na útulek,“ vysvětluje Veronika Kraslová.
-
Pro knihu i pro semínka. V pobočkách knihoven vznikají nové Semínkovny, kde můžete sdílet osivo
Semena okrasných fazolí přivezená až z Francie. I ta můžete najít v nové Semínkovně v pobočce Městské knihovny v Praze na Cibulce.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Judista Krpálek chtěl Saitovi vrátit olympijskou porážku ještě letos. ‚Potřebuji si ale odpočinout,‘ říká