Vždycky jsem chtěl vytvořit představení, jaké ještě nikdo neviděl, říká režisér Janek Jirků

6. únor 2016

Hostem Petra Zajíčka byl režisér Janek Jirků. Prozradil, jak se hned po škole stal nejmladším uměleckým šéfem v divadle Minor a do tohoto divadla nás pozval na premiéru svojí autorské hry Lipany.

Janek Jirků vystudoval DAMU a ještě během studia, v pouhých třiadvaceti letech, se stal uměleckým šéfem divadla Minor. „Tenkrát jsem se vůbec nebál, byl to jeden z dalších úkolů, které byly přede mnou,“ říká Janek Jirků. „Zkoušeli jsme všechno, různý principy loutkovýho divadla, komunikaci s dětmi, živou kapelu, využití médií,“ vzpomíná. „Vymýšleli jsme ta představení pro děti, jako kdyby to byla bojová hra. Vznikla tam tenkrát taková speciální atmosféra, která se tam drží dodnes.“

Po dvou letech práce v Minoru teprve Janek Jirků dělal závěrečné zkoušky na DAMU: „Šel jsem ke zkoušce a ti, co tam seděli, co mě zkoušeli, ty jsem mohl do Minoru pozvat nebo je tam zaměstnat, tak to jsem opravdu zpokorněl.“

V poslední době Janek Jirků spolupracuje s Českou televizí na pořadu pro děti TvMiniUni. „Před dvěma lety jsem skoro přestal být divadelní režisér a začal jsem být televizák. Jak to tak bývá, když se něco uchytí, začali jsme dělat šestnáct dílů a najednou jich máte evadesát, sám jsem z toho překvapenej a jsem za to strašně rád.“

Lipany, výtvarné představení s loutkou

Momentálně má Janek Jirků těsně před premiérou nového představení v Minoru Lipany. Podle jeho slov to bude „štavnatej, plnotučnej multimediální kousek“. Představení využívá různé výtvarné prostředky, kombinuje loutku a živé herce, využívá moderní techniku, kamery, cituje z knih, objeví se i živá kapela, která zpívá dobové písně. „A máme tam ještě dva kluky, kteří dětem vysvětlují základní pojmy. Kdo byl Jan Hus, Jan Žižka, Zikmund, protože ty děti to nevědí,“ říká Janek Jirků. „Vždycky jsem chtěl vytvořit představení, co ještě nikdo neviděl, tak možná to budou Lipany,“ říká Janek Jirků.

autoři: Petr Zajíček , jku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.