Záhony, ovocné keře i motýlí louka. Žáci základní školy ve Stodůlkách mají jedlou školní zahradu

12. červen 2023 09:53

Fenomén komunitního zahradničení ve městě je čím dál populárnější. Žáci a učitelé z Fakultní základní školy profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK v Praze 13 si od minulého týdne můžou užívat novou jedlou zahradu. Děti tu budou poznávat rostliny i přírodní procesy, sklidí vlastní úrodu a zároveň jim zahrada poslouží jako zelená oáza.

„Před dvěma lety jsme se zapojili do programu Skutečně zdravá škola, protože máme dlouhodobý záměr na učení venku,“ přibližuje ředitelka Zuzana Majstrová.

Škola byla vybrána jako jedna ze šesti, které díky úspěchu v grantové výzvě získaly finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„Vybudovali jsme záhonky, kde se pěstuje všechno možné. Od ředkviček přes brambory, bylinky, jahody. Zasadili jsme i jedlé keře, máme rybízy, kamčatské borůvky, pak máme motýlí louku, abychom přilákali hmyz na opylování,“ vyjmenovává Zuzana Majstrová.

Na budování jedlé školní zahrady a záhonů se podíleli i žáci

Do budování zahrady se aktivně a s chutí zapojili i žáci. „Máme tisíce domečků pro brouky, což se dětem nejvíc líbilo, vyráběly je, stejně jako komposty a přírodní sezení.“

Jedlou zahradou ale škola nekončí, plánuje také vybudovat nádrž na dešťovou vodu, kterou žáci využijí na zalévání.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...