Zahrada je druhý obývák, říká zahradní architektka

Lidé se o zahrady u rodinných domů starají mnohem více než před dvaceti lety. Mnozí si uvědomují, že zahrada není jen zatravněná plocha kolem domu a nechávají si poradit od odborníků, říká zahradní architektka Dana Makrlíková. Ale pořád prý máme co dohánět.

Třeba v Německu nebo Holandsku si nikdo nedovolí mít zahradu neupravenou: „Chtějí mít zahrady nejkrásnější a je normální, že třeba po deseti letech celou zahradu obnoví a zcela přesázejí," říká Dana Makrlíková.

Trendy v zahradách

Tvorba zahrad souvisí s architekturou domu. „Staví se moderní dřevěné, skleněné domy a zahrada s nimi souzní. Uvědomujeme si, že zahrada je takový druhý obývák. Dělají se krásné zahrady plné krásných trvalek. Zároveň se snažíme být v zahradách ekologičtější. Chytá se a používá dešťová voda, běžně se kompostuje a nepoužívá se chemie.“

Jedlé zahrady

Lidé chtějí mít podle Dany Makrlíkové alespoň část zahrady jedlou. „Často tvoříme část zahrady, která se dá celá jíst. Jsou tam bylinky, jedlé keře a třeba i jedlý živý plot. Je jedlá a zároveň vypadá hezky. V každé zahradě sázíme také minimálně jeden ovocný strom, aspoň jednu jabloň, třešeň nebo meruňku.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.