Zubní náhrada, klec na křečka nebo urna. I takové věci se objeví v Kanceláři ztrát a nálezů

Pokud v Praze něco ztratíte nebo třeba zapomenete v MHD, stále máte naději, že se vám věc vrátí. A to díky Kanceláři ztrát a nálezů. Počet věcí, které tímto místem projdou, se každý rok zvyšuje. Loni se našlo 7800 věcí a letos už jich za první půlrok evidují přes 3800. Většina z nich se sem dostane přes dopravní podnik, policii nebo např. Letiště Praha. Magistrát skladuje ztracené věci po dobu tří let, pokud si je nikdo nevyzvedne, stávají se majetkem města. Mohou tak skončit třeba v dětských domovech nebo být prodány v aukcích.

A co všechno se dá v Praze ztratit? Klíče, peněženka nebo čepice asi nikoho nepřekvapí, občas se ale objeví mnohem kurióznější věci. „Letos jsme získali například barovou stoličku, protetickou zubní náhradu, náhradu nohy, ale i klec na křečka nebo starší televizor. Z těch nejraritnějších pak jde třeba o kimono, urnu i rakev," vyjmenovává mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kancelář ztrát a nálezů sídlí v ulici Karolíny Světlé a za uložení věci je poplatek 2 Kč za den.

Kanceláří ztrát a nálezů projdou tisíce věcí ročně
Nejčastěji lidé ztrácí klíče
Kanceláří ztrát a nálezů projdou tisíce věcí ročně
autor:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.