Aneta Langerová o nové desce i životní lehkosti: Věci se přeskládaly a já vnímám hudbu trochu jinak. A je mi v tom strašně dobře

4. červen 2022

V červnu startuje její turné Dvě slunce aneb Jak krásné je být milován. „Jsme za to všichni vděční a jsme rádi, že můžeme hrát a mít tu živou interakci s lidmi,“ říká Aneta Langerová. S Lenkou Vahalovou mluvila o hudbě, o tvorbě i o kvantové fyzice.

Vlastní působení v showbyznysu bere jako dobrý vtip a paradox, protože v soukromém životě pozornost vůbec nevyhledává.

„Když zpívám, tak je tam komunikační kanál, který není jenom o mě, je potřeba to sdílet. Baví mě zpívat a pracovat se svým hlasem, tak to dělám, akorát jsou u toho lidi. V tu chvíli mi to nevadí, ale pak ráda šlápnu na zmizík,“ směje se.

Líbí se mi poznávat, jaká hudba umí být. Jak je mocná a silná. Jak je krásná a různorodá.
Aneta Langerová

Covidové období se u ní potkalo s dokončováním desky Dvě slunce. „Byli jsme zavření ve studiu a zároveň doma, kde jsme nahrávali. Takže bylo příjemné, že jsme na to měli víc času.“ Při tvorbě se prý nechává vést tím, co je jí odněkud posíláno a o svých písních říká, že jsou to obrazy.

Nový pohled a lehkost

Než album vznikalo, tak si Aneta Langerová udělala čas na sebe a odjela s kytarou do hor. „Najednou se mi všechno začalo nějak měnit, staré věci se přetvářely na nové a jsem za to ráda. Cítím se ve svém životě lehčeji, je mi v tom strašně dobře a vnímám hudbu trochu jinak.“

Proměňují se i reakce fanoušků, kteří podle ní více naslouchají textům písní. „Dřív jsem neměla takový pocit, že lidé vědí, o čem zpívám. Ale to byly také trochu jiné písně. Nyní je publikum schopné za mnou po koncertě přijít a přeříkat mi kus textu. A dodat nějakou malou poznámku, ze které vím, že chápou, o čem je řeč. To je moc hezký.“

Na co jí v životě odpověděla kvantová fyzika? Jak vznikají její písně? Kdy je jí nejlíp a jaký má hudební sen? Poslechněte si celý rozhovor s Anetou Langerovou.

autoři: Lenka Vahalová ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.