Budova Ústavu pro studium totalitních režimů je už několik let rozestavěná a chátrá. Praha 3 má pro místo nové využití

24. květen 2022

Praha 3 usiluje o sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů v Siwiecově ulici na Žižkově. Budova je od léta 2017 rozestavěná. Důvodem je nepovedená rekonstrukce, kvůli které zůstalo z budovy torzo. Ústav proto hledá nové sídlo a o rozestavěný dům má zájem třetí městská část. Chtěla by tam vytvořit zázemí pro stadion fotbalového klubu Viktoria Žižkov.

Čtěte také

„Došlo ke schůzce na Ministerstvu financí, zatím to bylo první kolo, kdy jsme představili, co bychom s tou budovou chtěli dělat. Ale žádný konkrétní příslib jsme nedostali,“ popisuje dosavadní jednání starosta Prahy 3 Jiří Ptáček z TOP 09.

Místo by městská část využila pro rozvoj sportovního areálu. „Stadion Viktoria Žižkov byl postavený v 50. letech, dnes je požadavek na to, aby tam bylo dostatečné množství toalet, rozcvičoven, ošetřovna pro hosty, pro domácí,“ dodává starosta.

Ústav pro studium totalitních režimů hledá nové sídlo

Žižkovská radnice usilovala o schůzku na ministerstvu i v minulosti, ale neúspěšně. Pomohly ale loňské volby a nová vláda. Zároveň přišel i nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů - historik Ladislav Kudrna. Ten ale žádost o rozhovor odmítl. V emailu napsal, že dokud probíhají jednání na Ministerstvu financí, nemůže se oficiálně k budově vyjadřovat.

Předseda rady ústavu Eduard Stehlík ale senátorům řekl, že ideální by bylo nové sídlo v Petschkově paláci v ulici Politických vězňů, kde byla za druhé světové války mučírna gestapa. S dokončením rekonstrukce budovy na Žižkově se už nepočítá.

Jednání jsou zatím na úplném začátku. Ústav pro studium totalitních režimů za nepovedenou rekonstrukci i zakonzervování objektu už zaplatil 60 milionů korun. Poslechněte si celou reportáž.

autoři: Jaroslav Hroch ,
Spustit audio

Související