Dušan Klein: Myslím, že noví básníci už budou poslední

29. prosinec 2015

Jeho komedie už léta patří mezi nejoblíbenější. Režisérovi legendárních básníků přitom hlavně v dětství do smíchu nebylo. Jako dítě z židovské rodiny se musel během války skrývat a nějakou dobu byl i v Terezíně. Přežil, ale otřesné zážitky ho provázejí celým životem. Nejen o nich mluvil s Kateřinou Kubalovou v pořadu Až na dřeň.

Jak básníci čekají na zázrak

Dušan Klein natočil už šest filmů o „básnících“ a do kin zamíří v dubnu příštího roku jejich nejnovější díl, Jak básníci čekají na zázrak. „Když jsme točili první film, byl to příběh hrdinů v pubertálním věku. Já jsem měl syny v tom věku, takže jsem měl pocit, že točím film o nich,“ vypráví Dušan Klein. „Diváci si vynutili pokračování už pětkrát, a teď to bude už pošesté. Věřím, že i ten „poslední“ díl přijmou diváci stejně jako ty předchozí.“ A bude to opravdu už poslední film o básnících? „Já už se bojím říct, že ano, že budou poslední, ale vzhledem k mému věku asi ano. Pokud by vznikla myšlenka na sedmé pokračování, tak už bych to přenechal svým studentům,“ říká Dušan Klein.

Poslední film?

A co dalšího plánuje režisér Dušan Klein? „Příležitostí mám dost, ale je tu určitý věk a film, to je namáhavá práce fyzicky i duševně. Ještě bych chtěl natočit dvě látky a pak se rozloučit. Jedno je pohádka o králi s klikou, to je trošku o mně, i když já nejsem král, ale poslušný poddaný, který s radostí dělá své povolání a je spokojenej. A pak poslední film Zastavte zeměkouli, chci vystoupit. To má být tragikomedie a moje rozloučení.“

Čtěte také

Spustit audio