Jsem magnet na zázraky a ty se mi plní. To byla v nemocnici moje mantra, vypráví Svatava Suchardová
Dlouhá léta působila v médiích. Mikrofony a kamery byly jejím denním chlebem. Před časem se ale její život obrátil vzhůru nohama. Vážně onemocněla a psychicky i fyzicky byla na dně. Pomohlo jí malování, ve kterém našla nový smysl života. Hostem pořadu Až na dřeň byla Svatava Suchardová.
Svatava Suchardová tvoří obrázky plné barev a optimismu - ženy, holčičky, anděly. Vznikají digitálně. „Klasické techniky jako akvarel nebo třeba tužka mají své kouzlo. Je to teď a tady, když jednou něco namalujete, tak už to nezměníte. Když jsem ale byla nemocná a malování mi tolik nešlo, tak mě to stresovalo, proto jsem přešla na digitální malování, kde jsem víc v klidu, protože můžu opravovat.“
Nejraději maluje Svatava Suchardová lidi. Dodnes je prý schopná si vybavit chvíle, ve kterých své obrázky tvořila. „Mám třeba obrázek ženy na Vespě, která má v batůžku kytičky. Ty jsem se pokoušela malovat po mrtvici a nešlo mi to. Byla jsem schopná je udělat jen takové malinké. Také dobře vím, že když jsem malovala obraz ženy, která má v zrcadle dlouhé vlasy, ale ve skutečnosti je holohlavá, tak jsem plakala.“
Malování jako radost i terapie
Už jako malá holčička se s pastelkami dokázala zabavit na dlouhé hodiny. Později vystudovala uměleckou střední školu a viděla se jako restaurátorka gobelínů. Shodou okolností ale hledala brigádu, nabídla se jako uklízečka v místním rádiu a zůstala v něm jako reportérka. „Práce v médiích je v určitém věku atraktivní. Časem mi to ale přestalo vyhovovat. Ve zpravodajství jsem byla stále vystavena negativním informacím a bylo to i hodně časově náročné.“
Velkou změnou pro ni bylo mateřství a především vážná nemoc, která se v zimě na začátku roku 2020 ozvala silnou bolestí zad. „Bolestí jsem tehdy nemohla ani spát. Pak se přidaly i bolesti žaludku a skončila jsem v nemocnici.“ Diagnóza tehdy zněla lymfom. Svatava měla nádory v celém těle. „Já věděla, že to musím zvládnout, protože tu nechci nechat dceru. Stokrát za den jsem si říkala svoji mantru – jsem magnet na zázraky a ty se mi plní,“ vyprávěla nám ve studiu Svatava Suchardová, které během léčby velmi pomohlo malování. O to těžší pro ni bylo, když po mrtvici, která ji postihla o pár měsíců později, malovat nemohla. Obtížně se musela všechno znovu učit.
Jak vážnou nemoc prožívala její rodina? Kolik času zabralo naučit se znovu malovat? A co pro ni teď znamená život? Poslechněte si celý rozhovor se Svatavou Suchardovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.