Navštivte místo, kde se psala hudební historie. Studiem A prošlo mnoho muzikantských osobností

19. květen 2023 10:00

Není snad zpěvák nebo hudebník, který by neznal slavné Studio A v Karlíně. Největší hity tady natočili Karel Gott, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška a mnoho dalších.

Po povodni v roce 2002 bylo studio velkoryse rekonstruováno a vybaveno kvalitní technologií. Poslední kompletní rekonstrukcí prošla režie i studio v závěru roku 2021. Slouží k hudební tvorbě napříč žánry a je jedním z největších v Evropě.

„Právě proto je cílem mnoha muzikantů, kteří tady velmi rádi natáčejí. Před několika lety tu točil CD José Carreras. Původně zde působil Taneční orchestr Československého rozhlasu pod vedením Karla Krautgartnera, točil tady Orchestr Karla Vlacha, Helena Vondráčková, Karel Gott, Waldemar Matuška, je to například nejoblíbenější studio Ivana Mládka,“ vyjmenovává vedoucí programu Rádia Praha Karel Zajíc.

Ve Studiu A se točí také playbacky pro různé televizní show, působí zde Symfonický orchestr Českého rozhlasu i jiná tělesa.

„Používá se jako zkušebna, ale i pro nahrávání muziky, a to především filmové, pokud se jedná o symfonické orchestry. Nacpat do této místnosti celý symfonický orchestr je trošku těžké, protože to už je opravdu hodně muzikantů, ale v tom nižším složení, tedy kolem 65 lidí, už se to celkem dá,“ dodává.

Co všechno je součástí legendárního Studia A? Poslechněte si celý rozhovor s Karlem Zajícem.

Sabina Vosecká a Karel Zajíc ve Studiu A

Chcete se do Studia A podívat? Den otevřených dveří se koná v sobotu 20. května a neděli 21. května. Nahlédnete také do činoherního Studia B a vysílacího studia Rádia Praha, přijďte nás navštívit!

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová