Od suterénů až po střechu. Poznávejte Veletržní palác i jiné stavby díky komentovaným prohlídkám
Klenot českého funkcionalismu sloužil původně ke konání veletrhů, dnes tu sídlí Národní galerie Praha. Veletržní palác, který byl postaven v letech 1925 až 1928 podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla, byl v té době největší stavbou svého druhu na světě. Historii i současnost můžete poznávat díky komentovaným prohlídkám.
„Některé ochozy jsou sice prázdné, ale zase tady krásně vidíte tu čistou funkcionalistickou architekturou. Pojďme se vydat do té velké dvorany přes foyer, vstupujeme do prostoru, který byl vlastně úplně veřejný a tam po tom schodišti se dalo vyběhnout ven do Veverkovy ulice,“ vede návštěvníky průvodkyně a lektorka Markéta Čejková.
Během prohlídky lidé zjistí nejen řadu informací o historii Veletržního paláce, ale mají také možnost nahlédnout do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá, od suterénu až po střechu budovy.
„Určitě nechoďte tady doprava, ale pořád po té překližce, je tu nádherný výhled. Navíc ty kavárny a restaurace nebyly jenom v přízemí a tady, ale ještě z boku. Byl to fakt superživý dům.“
„Já už jsem absolvovala s paní Markétou asi tři nebo čtyři prohlídky. Je výborná lektorka a dozvím se opravdu hodně věcí,“ říká spokojeně jedna z účastnic.
Národní galerie ve spolupráci s organizací Open House Praha ale pořádá i další komentované prohlídky, podívat se tak můžete do dalších zajímavých budov nebo vil slavných osobností.
Poslechněte si celou reportáž z Veletržního paláce.
Související
-
Velkorysý nákup, který se nebude opakovat. Národní galerie připomíná 100 let francouzské sbírky
Cézanne, Gauguin, Renoir, Picasso a mnoho dalších. Díla slavných malířů klasické moderny zdobí stěny Veletržního paláce Národní Galerie Praha už 100 let.
-
Nový film vás přenese do rozhlasové redakce na konci šedesátých let. Jiří Mádl dotočil snímek Vlny
Minulý týden padla poslední klapka filmu Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Snímek oslavuje hrdinství rozhlasových reportérů a techniků v roce 1968.
-
Moderní pobočka knihovny na Petřinách: Čtyři patra knih, multifunkční klubovny i atraktivní program
Před týdnem přivítala nová pobočka Městské knihovny v Praze na Petřinách první návštěvníky. Stavba za asi 220 milionů korun trvala dělníkům více než rok.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.