Olga Studničková Šípková: Sportovní úspěchy a popularita mi štěstí nepřinesly. Radost musí člověk hledat sám v sobě
Od dětství se hýbala, ve sportovním aerobiku patřila k naší i světové špičce, moderovala v televizi, měla vlastní fitness centrum. Byla úspěšná, slavná, ale nešťastná. Dnes se věnuje především své duši, s manželem vede projekt Dovychovat a působí jako mentální koučka. Hostem pořadu Až na dřeň byla Olga Studničková Šípková.
Ačkoliv vstávala kvůli natáčení velmi brzy, prý to bylo s úsměvem a s nadšením, jak se o to každý den snaží. „Dny mě baví,“ dodává. Ostatně právě otázka na to, kolik dní v roce se probouzí s nadšením, odstartovala její proměnu. Zazněla před lety z úst jejího dnešního manžela na jedné z přednášek.
„To byl tehdy velký aha moment. Já jsem si uvědomila, že radost vůbec neprožívám, i když mám všechno, o čem jsem snila,“ vzpomíná. Dnes její život charakterizuje především uvědomění a vědomí toho, že ho má ve svých rukách.
Jak říkával můj tatínek – koukám, abych viděla.
Pozlátko úspěchu a slávy
Dlouhé roky se hnala hlavně za výkonem a úspěchy. S příchodem čtyřicítky ale přišlo zmatení, protože štěstí se nedostavovalo. Z dětství si navíc nesla spoustu vzorců, které ji hnaly stále výš a výš.
„Dlouho jsem neměla propojené tělo s duší. Dnes se věnuji hlavně pevné vnitřní radosti. Za vnějším pozlátkem se nehoním.“
Jako v mnoha podobných případech přišla krize a zdravotní problémy, následovala antidepresiva a složitá cesta k sobě samé.
Tělo mi to vrátilo a nenechalo mě odpočívat. Trpěla jsem obrovskou nespavostí.
„Skončila jsem na psychiatrii. Dnes vím, že fyzická únava nikdy neunaví tolik jako psychická, kdy nám něco trvale bere energii,“ přiznává.
V případě Olgy Studničkové Šípkové byl prý velmi účinným lékem blok a tužka. Napsala nejen Knihu pro ženy, ale především hromadu omluvných dopisů. „Když své myšlenky napíšete, dá vám to motivaci skutečně na sobě pracovat.“ Věnovat se minulosti a vyrovnání se s ní je klíčové.
Co si napsala v omluvném dopise za svou maminku? Jak se naučila ve svém životě pracovat s laskavostí? A jakým zásahem do jejího života byla mrtvice, kterou prodělala? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Mám svět tance rád, ale fyzická nevolnost byla znamením, že potřebuji pauzu, uznává choreograf Kuneš
Do povědomí lidí se dostal jako zakladatel souboru současného tance 420PEOPLE a také jako porotce soutěže StarDance. Nejen o tanci mluvil v pořadu Až na dřeň Václav Kuneš.
-
Tomáš Dvořák odchodu z České atletické reprezentace nelituje: Jinak by mě asi odnesli nohama napřed
Tomáš Dvořák se léta se věnoval desetiboji. Jeho největším soupeřem bylo vlastní zdraví. Jako šéftrenér České atletické reprezentace zase bojoval s lidmi kolem sebe.
-
Sáhla jsem si na dno a naučila se popasovat s kritikou, vypráví o StarDance Martina Viktorie Kopecká
Celý podzim tančila před zraky televizních diváků. Jejich pozornost si vysloužila také tím, co dělá. Jak se farářka Martina Viktorie Kopecká na svou popularitu dívá?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?