Osměloval jsem se zpíváním v karaoke barech, vzpomíná na svůj boj s trémou Milan Peroutka
Vyrostl v obklopení kumštu. Proslavil se soutěží Tvoje tvář má známý hlas, rolemi v seriálech a muzikálech, a také díky vlastní kapele Perutě. Nejen o hudbě mluvil v pořadu Až na dřeň Milan Peroutka.
Milan Peroutka se v poslední době moc nezastaví, hraje v divadle i s kapelou jako o život. „Vždycky si říkám, že bych měl zvolnit, ale jsem za tu práci rád. Je pravda, že když se nám sejdou tři koncerty za den, tak už musím dobře rozložit svoje síly, abych si hned na tom prvním neurval hlasivky,“ říká s úsměvem.
Pódium a jeviště má prý zázračnou moc, na svoje problémy vždycky zapomenete. „Já takhle třeba odehrál představení s bolavým kolenem a vůbec jsem o tom během přestavení nevěděl. Hrál jsem i o berlích a to jsem sklidil jeden ze svých největších potlesků.“
Úspěch má i s kapelou Perutě, pro kterou také skládá. „Kapelu jsem založil, protože jsem chtěl skládat písně, ne proto, že bych byl skvělý muzikant. Nejlepší je složit text, ve kterém se každý najde. K tvorbě potřebuji vnitřní potvrzení. Chci v publiku vidět šťastné tváře, to je hlavní motor,“ vysvětluje Milan Peroutka.
Začátky? Pětistovka a bageta jako honorář
Nepovedené texty nezahazuje. Poznámkový blok má plný nápadů, které se třeba jednou budou hodit. Obracejí se na něj nejen fanoušci, ale také lidé, kteří sami touží po kariéře muzikanta. Radí jim prý jediné, aby to zkrátka dělali, aby se hudbě věnovali.
„Na všech těch klacících na cestě si musí prověřit, jestli to opravdu chtějí dělat. Je fakt, že někteří z nich už v začátcích mají přesnou představu o honorářích, to ale není ta nejlepší motivace,“ vypráví Milan Peroutka, který v začátcích zpíval jen za pětistovku a bagetu.
Jako kluk dokonce trpěl obrovskou trémou. „Strach je něco, s čím někdy bojujeme všichni. Při studiích v Německu jsem se osměloval zpíváním v karaoke barech. Věděl jsem, že mě to baví, ale musel jsem se oklepat."
Co bylo v jeho boji s trémou zásadním momentem? Jak se vyrovnal s náhlým odchodem svého tatínka, bubeníka kapely Olympic? Jak vzpomíná na dobu těsně po jeho úmrtí? A co by si vykouzlil Arabeliným prstenem? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Milan Peroutka: Nových příležitostí se nechci bát. Maximálně někdo napíše, že jsem byl na prd
V kapele Perutě zpívá i skládá písničky, zároveň vystupuje v muzikálech a divadelních hrách. Milan Peroutka mluvil s Lenkou Vahalovou nejen o práci, ale také o své rodině.
-
Kryštof Michal: Jsem teď víc filmař, ale s Portless letos resuscitujeme staré hity Support Lesbiens
Doma je za kamerou i na pódiu. Jako asistent režie se podílel na celé řadě filmů, třeba na kultovním snímku Samotáři. A na hudební scéně se pohybuje úctyhodných třicet let.
-
Nevím, co to je být slavný. Vždycky je to jen na chvíli, myslí si muzikant David Koller
V poslední době si užil doslova koncertní maraton. Na pódiu stál mnohokrát za měsíc, nejen s Lucií, ale také s Jasnou pákou či Kollerbandem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.