Padající hvězda může být i kosmický záchod. Poslechněte si seriál o životě astronautů ve vesmíru

23. březen 2023

Poznejte s námi život astronautů během vesmírné mise, řešit musí nejen svou kondici a zdraví, ale také běžné denní činnosti. Jak a kam chodí na záchod? Proč mají na stěně stanice běhací pás? Proč se jim může tělo prodloužit až o sedm centimetrů? A jaké jídlo si sem vezou? Na tyto a další otázky odpovídal létající redaktorce Sabině Vosecké astronom a lektor vzdělávacích programů Planetária Praha Jan Veselý.

„Záchodový kontejner se jednou za čas, když se naplní, vyhodí ven do vesmíru. Obíhá kolem Země, postupně klesá, a když vstoupí do hustých vrstev atmosféry, tak shoří. A tady to udělá padající hvězdu. Když padá hvězda a něco si přejete, tak se vám to splní. Čili kosmický záchod je vlastně hrozně romantická záležitost,“ směje se Jan Veselý.

Pobyt ve vesmíru má také dopad na fungování lidského těla, například svaly, které člověk nepoužívá, ochabují. Proto je důležité posilování.

„Ve vesmíru dáte i pět set kilo úplně snadno, protože tam je stav beztíže. Posiluje se třeba proti pružinám, jsou tam rotopedy, je tam běžecký pás, dokonce na stěně té stanice. Protože tam není nahoru a dolů, tam je to jedno," dodává.

Poslechněte si všechny díly seriálu o životě astronautů.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser