Padající hvězda může být i kosmický záchod. Poslechněte si seriál o životě astronautů ve vesmíru

23. březen 2023

Poznejte s námi život astronautů během vesmírné mise, řešit musí nejen svou kondici a zdraví, ale také běžné denní činnosti. Jak a kam chodí na záchod? Proč mají na stěně stanice běhací pás? Proč se jim může tělo prodloužit až o sedm centimetrů? A jaké jídlo si sem vezou? Na tyto a další otázky odpovídal létající redaktorce Sabině Vosecké astronom a lektor vzdělávacích programů Planetária Praha Jan Veselý.

„Záchodový kontejner se jednou za čas, když se naplní, vyhodí ven do vesmíru. Obíhá kolem Země, postupně klesá, a když vstoupí do hustých vrstev atmosféry, tak shoří. A tady to udělá padající hvězdu. Když padá hvězda a něco si přejete, tak se vám to splní. Čili kosmický záchod je vlastně hrozně romantická záležitost,“ směje se Jan Veselý.

Pobyt ve vesmíru má také dopad na fungování lidského těla, například svaly, které člověk nepoužívá, ochabují. Proto je důležité posilování.

„Ve vesmíru dáte i pět set kilo úplně snadno, protože tam je stav beztíže. Posiluje se třeba proti pružinám, jsou tam rotopedy, je tam běžecký pás, dokonce na stěně té stanice. Protože tam není nahoru a dolů, tam je to jedno," dodává.

Poslechněte si všechny díly seriálu o životě astronautů.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.