Pravidlo maximálně 15 dětí ve třídě je těžké splnit, učitelé se bojí zmatku, říká radní pro školství

Jaká budou ve školách od příštího týdne bezpečnostní opatření? A na co se mají připravit rodiče dětí? Hostem pořadu K věci byl pražský radní pro školství, sport a vědu Vít Šimral.

Část učitelů je přesvědčená, že by základní školy měly zůstat zavřené až do konce školního roku, aby výuka začala až v září. Bojí se, že budou mít problémy s dodržováním hygienických pravidel. „Já sám bych taky raději volil ten slovenský model. To znamená, že nechat vlastně školy uzavřené po zbytek školního roku. Ta hygienická opatření jsou náročná. Ukazuje se, že pravidlo maximálně 15 dětí ve třídě, je těžké naplnit,“ říká Vít Šimral. „Učitelé se obecně nebojí. Já jsem spíše zaznamenal, že učitelé se chtějí vrátit, ale bojí se toho zmatku, který nastane.“

Letos by neměl nikdo propadnout

V pondělí 25. května se otevřou školy pro první stupeň. Studenti tak budou mít pouze jeden měsíc na to, aby si zlepšili známky. „Podle doporučení ministerstva školství by výsledná známka měla být spíše založena na aktivitě v té první části roku. Letos by neměl nikdo propadnout, musí to reflektovat tu situaci.“

Mluví se také o tom, že na podzim přijde druhá vlna nemoci. Podle Víta Šimrala se klidně může stát, že školy budou opět uzavřené. „Je to jedna z možných variant, na kterou se snažíme co nejlépe připravit. Takže my v průběhu jara nakupujeme IT techniku, magistrát přispívá na nákup na základních školách a nakupuje techniku pro své zřizované školy a zároveň vytváříme metodické materiály,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor na audioportále mujRohlas.

autoři: Štěpánka Duchková , jp
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.