Stavba Štvanické lávky mezi Holešovicemi a Karlínem má zpoždění. Otevře se až v polovině roku

1. březen 2023 08:44

Přibližně o tři měsíce se zpozdí otevření nové Štvanické lávky v Praze. Dělníci při výstavbě spojení Karlína a Holešovic narazili na problémy v terénu i v řece, které neodhalil ani důkladný průzkum místa. Původně už měli mít lidé možnost nové přemostění využívat během března, nakonec to bude až v létě.

Komplikace způsobilo podloží pod hladinou Vltavy, ale i počasí, jak vysvětluje náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib z Pirátů:

„K většině toho zdržení došlo kvůli problémům se založením pilířů v plavebním kanále, byla komplikovaná geologie. Nějaká část zdržení jde na vrub toho, že byly problematické klimatické podmínky.“

Jednotlivé části konstrukce z ultra-vysokopevnostního betonu totiž při sestavování vyžadují určitou venkovní teplotu, chladné počasí ale postup komplikovalo. Jestli bylo možné zdržení a problémy při stavbě předpokládat, a tím pádem jestli případně může město uplatnit smluvní sankce, to bude teprve vyhodnocovat stavební dozor.

Rekonstrukce okolí lávky

Přesný termín otevření ještě stanovený není, zatím se předpokládá, že to bude zhruba v polovině roku. Práce tak budou pokračovat a na ostrově Štvanice, přes kterou lávka vede, přibudou i další.

Čtěte také

„Toho zpoždění chceme využít, abychom zrekonstruovali kompletní okolí Štvanické lávky. Jak holešovickou stranu, tak karlínskou, i špici ostrova Štvanice,“ dodává Zdeněk Hřib.

Důvodem je to, aby nebylo nutné po otevření lávky na Štvanici znovu navézt stroje a terén rozkopávat. V blízkosti lávky funguje třeba obnovená plovárna Baden Baden, která přes léto funguje i s kulturním programem.

Její provoz by tak vůbec nemělo být nutné omezovat. Od konce března až do otevření lávky by také měl mezi Karlínem a Holešovicemi znovu jezdit i přívoz.

Poslechněte si všechny informace, které do vysílání připravil Adam Bejšovec.

autoři: Adam Bejšovec ,
Spustit audio

Související