Ve speciální knihovně najdete inovativní materiály
V Knihovně materiálů na Břevnově si můžete prohlédnout a vyzkoušet přes dva tisíce vzorků. První knihovna tohoto typu vznikla v Paříži pod názvem matériO, dnes jsou ve světě čtyři a soustřeďují se v nich materiály, které jsou nějakým způsobem inovativní. „To znamená, že mají netypické vlastnosti, speciální technické parametry nebo jsou prostě extrémně krásné," vysvětluje Pavlína Šebestová z knihovny. Vystavené vzorky doplňuje online databáze, ve které je téměř osm tisíc materiálových karet.
Nejčastějšími návštěvníky knihovny jsou architekti, designéři a další kreativci, ale načerpat inspiraci tu může kdokoli. Některé materiály jsou důkazem, že zpracovat se dá opravdu všechno. Ať už jde o odstřižky kůží nebo třeba tetrapaky. „Často to dopadá tak, že tetrapaky se spalují. Český materiál Packwall se s tím snaží bojovat. Vyrábí stavební desky, které jsou obdobné jako třeba funkce sádrokartonu. Dají se použít ve stavebnictví a ještě mají zajímavou strukturu a barevnost," doplňuje Pavlína Šebestová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.