Věšení na háky? Někomu se stačí odlepit nohama od země, někdo visí desítky minut, říká spisovatelka a ilustrátorka Marie König Dudziaková
Do tetovacího a piercingového studia Hell ji před patnácti lety přivedl školní úkol nafotit reportáž, to byl start jejího zájmu o tělesné modifikace. „Chtěla jsem fotit něco nezvyklého, co nebude úplně jednoduché na koukání,“ vzpomíná Marie König Dudziaková.
Otevřel se jí tak nový svět, ve kterém ráda zůstala, v Hellu totiž působí dodnes. Vždycky chtěla být spisovatelkou, takže téma tělesných modifikací zpracovávala také ve třech knihách z edice Tělo. K těm pak přidala ještě dva komiksy.
„Můj první ilustrátorský počin V očekávání popisuje moje první těhotenství. A na to volně navazuje knížka Návrat z pískoviště, která má podtitul Obrazy z mateřského života. A to jsou různé vtipné situace, které mě jako mámu potkávají.“
Mít pod kůží čip
Zajímá ji určité překračování hranic a tabu, které vyžaduje odvahu a chuť experimentovat. A to se kromě tělesných modifikací pojí také s kyberpunkem. Marie König Dudziaková bývá dokonce označována za doktorku kyberpunku.
Doktorka kyberpunku je taková žertovná přezdívka, kterou mi dal vedoucí mojí rigorózní práce na toto téma.
Nejčastější způsob propojování lidského těla a technologií je implantování čipu pod kůži. „Reálně ten čip funguje tak, že se na něj dají nahrát různá data, lze s nimi platit, například se dělají tímto způsobem bitcoinové platby. A nejnovější typ čipů umožňuje skutečné placení jako známe z obchodů, kdy přiložíme bezkontaktní kartu k terminálu.“
Tělesné modifikace a věšení na háky
Víc než o praktičnost jde o experiment, styl života a touhu zacházet se svým tělem netradičním způsobem. Stejně jako u tělesných modifikací, tam ale hraje roli především estetická stránka věci.
„Nejčastěji tím rozumíme tetování, piercing, skarifikaci, to je umělecké jizvení, patří sem subdermální implantáty, což nejčastěji známe jako takové ty rohy na čele, ale dají se umístit na různá místa. Potom jsou to ještě transdermální implantáty, které jsou částečně v těle a částečně vykukují ven. Split jazyka a ještě třeba pointing, tedy elfí uši.“
Patří sem i jeden tělesný rituál – věšení na háky. Motivací může být překonání bolesti i strachu z ní nebo nezapomenutelný zážitek, který se pojí s nějakou životní událostí.
„Jsou lidi, kteří se odlepí nohama od země a to vlastně stačí. A jsou lidi, kteří vydrží viset desítky minut. Zažila jsem věšení na háky, které bolelo opravdu hodně, ale i takové, kdy jsem byla hodně překvapená tím, jak to nebolí.“
V jakých polohách se může člověk nechat zavěsit? Proč si lidé málokdy nechávají odstranit genitální piercingy? A kolik lidí má v Česku v těle čip? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
S magnetickým implantátem budete hvězdou večírku, i tak lze poznávat svoje tělo, usmívá se kreslířka
Píše a kreslí, raději oboje dohromady. Marie König Dudziakova vydala například knížku Návrat z pískoviště. A jako publicistka se zabývala i tělesnými modifikacemi.
-
Kreslit a psát umí každý. Jde o to jak
Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly ilustrátorku, copywriterku a odbornici na tělesné modifikace Marii König Dudziakovou.
-
Věšení na háky je rituál, tvrdí propagátorka tělesných modifikací. Bolí to?
Máša König Dudziaková je ilustrátorka, spisovatelka a propagátorka tělesných modifikací. „Zkoumám motivace lidí, které je vedou k těmto tělesným úpravám,“ vysvětluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.