Vydejte se na tour de Divadlo Spejbla a Hurvínka a poznejte slasti i strasti vodiče loutek. I přes dokonalou zručnost někdy vypadne loutka z ruky, pak začíná velké dobrodružství

Dvojici loutek Spejbla a Hurvínka znají snad opravdu všichni. Dřevěné figurce Spejbla, jehož prvním „vodičem“ byl slavný loutkář Josef Skupa, je už více než sto let. A na kulatou stovku táhne i nezbednému Hurvínkovi. Diváci vídají tuhle nerozlučnou dvojku pravidelně v Divadle Spejbla a Hurvínka v Dejvicích, a to hned v několika inscenacích. Málokdo si ale dokáže představit, jak náročné je takovou loutku vodit.

Loutkoherec totiž musí mít hned několik předpokladů, pouhý talent nestačí. Základem je dokonalá zručnost. Třeba postavička Hurvínka vyžaduje precizní přesnost a celou škálu prstových pohybů, které vodič musí perfektně ovládat. A teď si představte, že stojíte na ochozu ve dvoumetrové výšce a v téměř úplné tmě. No žádná legrace to není.

Umělecký ředitel Divadla Spejbla a Hurvínka, scénograf a herec David Janošek

Abych zjistila víc, vydala jsem se na prohlídku Divadla Spejbla a Hurvínka, kde mě zákulisím provedl umělecký ředitel a také scénograf a herec David Janošek. Prozradil mi spoustu zajímavostí, jako třeba to, proč má téměř každá figurka hned několik dvojníků nebo co se stane, když se Hurvínkovi přetrhne nit.

Odpovědi najdete v dalším dílu podcastu!

Tak příjemný poslech a vzhůru do zákulisí.

Vaše #letajiciredaktorka Sabina

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...