Obětí falešného bankéře stále přibývá. Podvodníci svůj postup vypilovali k dokonalosti, upozorňuje Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia
Policie eviduje stále nové případy, kdy se pachatelé v telefonních hovorech vydávají za pracovníky bank a snaží se své oběti přesvědčit o tom, že jejich peníze jsou v ohrožení. Podvodných triků je ale mnohem více, v pořadu K věci o nich mluvila Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.
„Falešný bankéř je stále velmi častou legendou, svůj postup vypiloval opravdu k dokonalosti,“ potvrzuje Zuzana Pidrmanová.
A zároveň dává příklad toho, jak takový podvodný telefonát může vypadat: „Zaznamenali jsme nestandardní transakce na vašem účtu, několik rychlých plateb za sebou (nebo převody plateb, rezervace, platby ze zahraničí). Váš účet je ohrožen, musíme rychle jednat.“
Čtěte také
Následně klientovi nabídnou, že mu vytvoří bezpečný účet, kam peníze převede. „Nebo je to o tom, že si na vás někdo chce vzít půjčku, pojďte rychle vybrat peníze z té půjčky, ať si je zachráníte, a vložte je do vkladomatu na virtuální měny.“
Pachatelé jsou většinou velmi přesvědčiví a dávají návod krok po kroku. „Komunikují o tom, že jsou s bankou v kontaktu, s policií v kontaktu, že si navzájem ty informace potvrdíme, předávají si ty hovory mezi sebou. Je to prostě propracovaná síť, která je organizovaná,“ varuje Zuzana Pidrmanová.
Základní poučkou je, že tyto telefonáty banka ani Policie ČR nerealizuje. „Ti pachatelé se ale vydávají i za další instituce. Jestliže mi někdo takový zavolá, tak ten telefon ukončím s tím, že si zajdu do svojí banky nebo kontaktuji policii.“
Prodej na internetovém bazaru
Pozor si ale musíte dávat i třeba při prodeji na inzertních serverech, kde vám zájemce o koupi nabízí jednoduché a pohodlné řešení.
„Že vše zařídí, zaplatí kurýrní službu. A vlastně vám to nejvíc usnadní tím, že vám pošle jenom link, kam vy zadáte svoje platební údaje a on vám tam převede peníze. Takže tady skutečně pozor. Ten, kdo kupuje, rozhodně nepotřebuje znát žádné naše platební údaje.“
Objevují se stále ještě i podvody založené na lásce? Jak vzdělávat a uchránit před nejrůznějšími triky svoje děti? A jaké preventivní programy Policie ČR realizuje? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Falešný bankéř i policista z vás vylákají peníze. Zuzana Pidrmanová popisuje podvodné telefonáty
Kybernetická trestná činnost je už delší dobu na vzestupu. Jedním z častých triků je falešné volání z banky s oznámením nestandardních transakcí na vašem účtu.
-
Kapesních krádeží ubylo, problém je online prostředí, říká Zuzana Pidrmanová z policejního prezidia
Jak se vyvarovat novým kriminálním praktikám v online prostředí? Hostem pořadu K věci byla vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka