Pomáhat by mělo být samozřejmou součástí našich životů. Chceme oslovovat mladé dárce, plánuje ředitelka Nadace Charty 77 Jolana Voldánová

„Když můžete někomu pomoci a můžete mu zkvalitnit ten jeho těžký úděl, tak to je okamžitá radost,“ říká o své práci ředitelka Nadace Charty 77 Jolana Voldánová. Po letech strávených v České televizi se vydala na volnou nohu. Proč přijala nabídku pracovat v neziskovém sektoru? A jaké plány ve své funkci má? Nejen na tyto otázky odpovídala v pořadu K věci.

Před rokem a půl zazvonil Jolaně Voldánové telefon a ona si s překvapením vyslechla nabídku Boženy Jirků, jestli by po ní nechtěla převzít ředitelský post Nadace Charty 77.

„Došlo mi, že mi to dává velký smysl, je to pro mě do jisté míry návrat do toho veřejného prostoru, že tímto by se ten kruh vlastně mohl uzavřít,“ vzpomíná.

Zároveň přiznává, že vést nadaci je poměrně náročná komunikační práce. „Jestli jsem se někde něco naučila, což tedy bylo v České televizi, tak teď musím říct, že to můžu skvělým způsobem zužitkovat. To mě hrozně těší.“

Jolana Voldánová a Štěpánka Duchková

Nadace Charty 77 spravuje celou řadu projektů, tím stěžejním je Konto Bariéry, nejdéle trvající veřejná sbírka v České republice. Každý měsíc do ní pravidelně přispívá zhruba 40 tisíc malých dárců.

„Což je fantastické, ale my samozřejmě musíme přivést do nadace i mladší ročníky. Lidi, kteří už třeba nebudou zakládat trvalé bankovní příkazy, ale budou chtít jen tak zaplatit přes QR kód nebo si nastavit třeba dárcovské SMS. Chceme oslovit zejména mladé dárce a vysvětlovat, proč je důležité pomáhat.“

Nejen firmy by podle Jolany Voldánové měly brát pomoc jako společenskou odpovědnost. „Myslím si, že i u jednotlivců je to něco, co by mělo být nějakou samozřejmou součástí našich životů.“

Nadace má heslo: „Pomáháme. Vždy. Všem.“ Proč nové ředitelce zprvu nesedlo? Jak vypadal a kolik peněz přinesl 16. aukční salón výtvarníků? Komu aktuálně můžou lidé přispět na stránkách kontobariery.cz? Poslechněte si celý rozhovor.

Související