Telecí játra na cibulce s jablky

Recept pro dnešní den od šéfkuchaře Tomáše Stehlíka.

Suroviny:

600 g telecích jater
3 cibule
3 jablka
60 g másla
50 g cukru
50 ml bílého vína
sůl a pepř
2 až 3 lžíce omáčky demiglace
pažitka
1 lžíce olivového oleje

Čtěte také

Postup:

1. Játra nakrájejte na plátky silné asi 1 cm, odstraňte přebytečné blány a opepřete. Na pánvi rozehřejte olivový olej s máslem a přidejte játra.

2. Jablka oloupejte, nakrájejte na měsíčky a nechte restovat v pánvičce vedle jater. Jakmile zezlátnou, vyjměte je.

3. Játra otočte a přidejte k nim cibuli nakrájenou na půlkolečka. Játra nesmíte vysušit, měla by být téměř krvavá - v této fázi je vyndejte z pánve.

4. Pak do pánve k cibuli přidejte cukr a nechte ho krátce zkaramelizovat. Cibuli zastříkněte bílým vínem a nechte ho téměř odvařit. Přidejte 2 až 3 lžíce demiglace a nechte společně krátce provařit.

5. Nakonec zjemněte trochou chlazeného másla a osolte.

6. Odpočatá játra osolte a podávejte na restovaných jablkách přelité zkaramelizovanou cibulí a zasypané nahrubo nasekanou pažitkou.

autor: Denisa Jeřábková

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.