Tipy na víkend v Praze: Den otevřených dveří budovy Českého rozhlasu v Karlíně a Open House 2024

17. květen 2024

Už víte, kam vyrazíte o víkendu? Pokud se stále rozmýšlíte, máme pro vás několik tipů na zajímavé zážitky v Praze.

Den otevřených dveří rozhlasové budovy v Karlíně

18. a 19. května

Vedoucí programu Karel Zajíc zval na Den otevřených dveří posluchače během živého rozhovoru s moderátorem Honzou Chlaněm

Pokud vás zajímá, jak se dělá rádio nebo jak náročná je práce moderátora, tak dorazte do naší karlínské budovy. V rámci Dne otevřených dveří a festivalu Open House Praha ji na celý víkend zpřístupníme široké veřejnosti.

S vedoucím programu, webeditorkou nebo zprávařkou nahlédnete do vysílacího studia, po trojramenném schodišti vystoupáte k legendárnímu Studiu A nebo si můžete odpočinout na zahradě s altánem.

  • KDY: 18. května a 19. května vždy od 10 do 18 hodin
  • KDE: Karlínská budova Českého rozhlasu (Hybešova 10, 186 72 Praha - Karlín)
  • FORMA ZPŘÍSTUPNĚNÍ: skupiny dle kapacity prohlídky
  • CO UVIDÍTE: chodba v suterénu s pamětní deskou, přízemí – vysílací komplex Rádia Praha a Regionu, newsroom; 1. patro – Studio A a Studio B; zahrada s altánem

10. ročník festivalu Open House Praha

Výhled z terasy paláce ARA

Přijďte s námi objevovat město!

Čtěte také

Open House Praha vás zve k poznávání města a odhalování jeho skrytých architektonických skvostů. Spolu s námi můžete exkluzivně proniknout do útrob budov, které obvykle zůstávají veřejnosti nedostupné.

Jubilejní 10. ročník festivalu Open House Praha se uskuteční od 13. do 19. května 2024 a zpřístupní o víkendu zdarma 115 budov a prostorů. Čeká vás také bohatý týdenní doprovodný program.

Více ZDE

Dyzajn market Máj

18. květen 2024 10:00 – 19. květen 2024 18:00 Výstaviště Praha

Dyzajn market na Výstavišti

Pravidelný výběrový trh autorské tvorby v jarním termínu proběhne před Průmyslovým palácem na Výstavišti Praha v Holešovicích. Autorskou tvorbu a design si nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Na výběr bude až 200 značek.

U každého stánku se můžete potkat s autory naživo, víte tedy, od koho si výrobky kupujete. Prezentují se zde návrháři oblečení, šperkaři, drobní výrobci přírodní kosmetiky, tvůrci doplňků módních i bytových, produkty jako je porcelán, keramika, batohy, kabelky, hračky, svíčky, papírenské výrobky.

Pochutnat si můžete dobrém jídle z lokálních surovin, výběrové kávě či řemeslném pivu. Na své si přijdou vegani i vegetariáni, ale také milovníci masa.

Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Ukrajiny.

Více ZDE

Růžový máj na Náplavce

18. května na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží.

Růžový máj (ilustrační foto)

Celkem 46 stánků, 30 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 13. ročník festivalu Růžový máj.

Festival odstartuje v sobotu 18. května v 10 hodin na pražském Rašínově nábřeží. Slavnostní zahájení proběhne o hodinu později. Na festival přiveze svá nejlepší růžová vína 30 moravských a českých vinařů, kteří návštěvníkům nabídnou přes šest tisíc lahví převážně růžového vína. Mezi stálicemi se objeví i řada nových vinařství.

Více ZDE

Hajao Mijazaki - japonský animátor v Bio Oko

18. května Bio Oko

Hajao Mijazaki a Tošio Suzuki ze Studia Ghibli

Spoluzakladatel věhlasného studia Ghibli, Hajao Mijazaki, platí za synonymum strhujících animovaných filmů, které okouzlí a povznesou diváky jakéhokoliv věku.

Kompletní retrospektiva nejvlivnějšího světového animátora nabídne příležitost seznámit se s mistrovými prvními tituly, které ustanovily jeho charakteristický styl, přes jeho největší domácí a mezinárodní hity až po niterně osobní díla z pozdního období jeho tvorby. Diváky tak provede velkolepými dobrodružstvími ve fantaskních krajích, ukolébá je každodenností prodchnutou kouzly a fantazií a nechá je hloubat nad komplexními a mnohoznačnými eposy hýřícími spektakulární obrazotvorností.

Více ZDE

Autobusový den

18. května Letenská pláň

Historický autobus

I letos se ke všem fanouškům moderní i historické dopravní techniky vrací již po sedmé oblíbený Autobusový den Pražské integrované dopravy. Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra Letňany, se letošní akce uskuteční na Letenské pláni v Praze 7 v blízkosti tramvajových zastávek Sparta, a to v sobotu 18. května 2024 od 10 do 17 hodin.

I letos se mohou návštěvníci těšit na tradiční statickou výstavu moderních autobusů a trolejbusů zapojených do systému PID nebo jízdy historickými i speciálními autobusy. Pojede také zvláštní historická tramvajová linka.

V rámci doprovodného programu návštěvníkům organizátoři předvedou, jak se bezpečně pohybovat v rámci silničního provozu, chybět nebudou ani tradiční i infostánky PID, DPP a ČD, stánky s občerstvením nebo prodejní stánky s dopravní tématikou.

Se studenty Střední průmyslové školy dopravní v Motole si můžete zahrát jejich vlastní deskové hry s dopravní tématikou. V rámci jízd speciálních autobusových linek čekají na návštěvníky také exkurze ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči nebo zlevněný vstup do Království železnic. Blízko letošního dějiště autobusového dne je také Muzeum MHD ve Střešovicích. Jízdy speciálními autobusovými a tramvajovými linkami jsou zdarma.

Podrobnosti o akci včetně tras a jízdních řádů speciálních autobusových a tramvajových linek najdete zde: https://pid.cz/autobusovy-den-pid-na-letne-2024/

Motýli: Dobrodružná cesta

  • pátek 19. dubna až neděle 2. června, Praha 7

Čtěte také

Skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha opět zaplní tropičtí motýli. Letošní výstava vás vezme na dobrodružnou cestu, během které zjistíte, že i mezi motýly jsou nejen peciválové, ale také velcí cestovatelé, kteří dokážou urazit obrovské vzdálenosti. Čeká vás putování za poznáním světa z motýlí perspektivy. A pokud budete mít štěstí, stanete se svědky kouzelné proměny z kukly v dospělého motýla.

Výstava Planeta Praha

  • do 1. září, Praha 2

Čtěte také

Centrum architektury a městského plánování připravilo spolu s tvůrci dokumentárního filmu a knihy Planeta Praha stejnojmennou výstavu. Pro návštěvníky je připravena řada interaktivních prvků, včetně virtuální reality. Nahlédněte do světa našich zvířecích spolubydlících, jak vidí metropoli a život v ní? A jak využívají městské prostředí? Odpoví expozice, která trvá až do září.

Výstava KAFKAESQUE 

  • do 22. září, Praha 7

Čtěte také

Pražský rodák Franz Kafka je jedním z klíčových autorů 20. století. Jeho romány, příběhy a korespondence byly přeloženy do desítek jazyků. Letos je to 100 let od jeho úmrtí, což připomíná výstava v Centru současného umění DOX. Více než třicet umělců tak představuje vlastní kafkovské pojetí současného světa. Připraveny jsou také diskuse, filmové projekce nebo koncerty.

Výstava Czech Press Photo

  • do konce srpna, Praha 1

Čtěte také

V Nové budově Národního muzea můžete navštívit výstavu již 29. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo. Prezentovány jsou oceněné snímky a další vybrané fotografie, které charakterizují uplynulý rok. Celkem je k vidění více než 470 tištěných fotografií a více než 240 snímků v obrazovkách a projekcích od 120 autorů. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program.

Rádiová stezka

  • Praha – Satalice

Čtěte také

Studenti 1. IT Gymnázia v Satalicích vytvořili naučnou stezku na počest rádiové historie. Vysílání začalo 18. května 1923 ve stanu v pražských Kbelích a v sousedních Satalicích byla vybudována rádiová stanice. Dnes v budově sídlí právě zmíněné gymnázium a trasa vede kolem něj parkem. Projít si ji může kdokoli, má osm zastávek a vznikla k ní i aplikace.

autor: | zdroj: Kudy z nudy
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.