Francouzský jablečný koláč tarte tatin

Tarte tatin je francouzská klasika, která se nikdy neomrzí. Koláč můžete péct a podávat celoročně. Zkuste si ho připravit podle receptu majitelky kavárny a bistra Nebespán Sabiny Kmecové.

Suroviny:

8 - 10 jablek
150 g másla
150 g krupicového cukru
200 g listového těsta
skořice a vlašské ořechy (volitelně)

Postup:

1. Jablka oloupejte, rozpulte, vyndejte jadřinec a nakrájejte na čtvrtky. Do nádoby (nejlépe větší pánve), kterou můžete následně přemístit do trouby, dejte rozehřát máslo. Jakmile je rozehřáté, vsypte postupně cukr a míchejte, dokud se obě ingredience nespojí. Míchejte a zahřívejte, až se vytvoří karamel. Nenechávejte ho moc zhnědnout, aby nebyl hořký.

2. Jakmile má karamel zlatohnědou barvu, odstavte z ohně. Můžete vsypat hrst vlašských ořechů nalámaných na malé kousky. Na ně vyskládejte jablka (okrajem nahoru, částí blíž k jádřinci dolů), začněte nejprve kruh od okraje a potom do středu. Jablka přitlačte a dávejte je těsně vedle sebe, při pečení zmenší objem. Pokud vám nějaká jablka zbydou, nakrájejte je ještě na menší kousky a vytvořte druhou vrstvu. Můžete posypat skořicí.

3. Nádobu s jablky zahřejte a nechte bublat asi tak 10 minut, dokud se jablka pěkně nespojí s karamelem.

4. Mezitím rozválejte na pomoučněném vále těsto o tloušťce cca 4 mm. Vykrojte kruh o trošku větší než je průměr nádoby. Opatrně ho vezměte a položte na horká jablka. Okraje přitlačte například pomocí měchačky pod okraj jablek. Pomocí dlaní ještě přitlačte těsto na jablka. Nožem udělejte uprostřed malou dírku, kudy bude při pečení odcházet pára.

5. Vložte do trouby a pečte na 180 – 200 stupňů, podle trouby. Jakmile těsto zezlátne a jablečno-karamelová šťáva začne po okrajích vybublávat, je koláč hotový.

6. Vyndejte opatrně z trouby, na horní okraj pánve přiložte velký talíř a rychle obraťte. Pozor, štáva je horká. Nechte mírně zchladnout a podávejte teplý, například s domácí vanilkovou zmrzlinou.