Jan Kučera z Drážní inspekce: Většina železničních přejezdů má záznamové zařízení. Z něj vyčteme, co se na přejezdu stalo

Jaké případy řeší Drážní inspekce a v čem řidiči na přejezdech nejčastěji chybují? Nejen na to odpovídal v pořadu K věci generální inspektor Jan Kučera. Mluvil také o zabezpečení přejezdů a šetření případů se sraženými chodci.

Za loňský rok došlo na železničních přejezdech v celé republice ke 158 střetnutím, v Praze a Středočeském kraji to bylo 29 případů.

„Nejčastější chybou řidičů je, že vjíždějí na železniční přejezd v době, kdy jim to zákon zakazuje. Každý řidič se před vjezdem na přejezd musí přesvědčit, zda se neblíží vlak. Pokud na přejezdu nebliká bílé světlo, tak se musí přesvědčit pohledem na trať, případně sluchem, jestli náhodou neslyší přijíždějící vlak,“ uvádí Jan Kučera.

Ani zvednutá závora podle něj nemusí znamenat, že nejede vlak. „Červená světla jsou ta hlavní. Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že bliká-li červené světlo, nesmí se vjíždět na železniční přejezd. Bez ohledu na to, v jaké poloze jsou závory.“

Zlepšování bezpečnosti

Za posledních třicet let se železniční přejezdy hodně změnily, jsou prý kvalitnější a lépe zabezpečené.

„Třeba na silnicích první třídy jsou všechny přejezdy zabezpečené světelnou signalizací se závorami. To se hodně rozšířilo. Koneckonců bylo to i bezpečnostní doporučení Drážní inspekce. Může se stát, že řidič přehlédne ta blikající světla, ale tu závoru před automobilem těžko. Je to spíš optická překážka.“

Drážní inspekce šetří všechny mimořádné události a nehody, následně řeší, co by se v rámci bezpečnosti mohlo zlepšit. „Zhruba 50 procent všech případů je způsobeno selháním člověka. Chceme přijít na to, co by se mohlo zlepšit, aby veřejnost, ale i zaměstnanci Českých drah nechybovali.“

„Většina železničních přejezdů má dnes již záznamové zařízení, ze kterého přesně vyčteme, co se na přejezdu stalo, kdy přestalo blikat bílé světlo, kdy začala blikat červená světla, kdy se začaly pohybovat závory,“ vysvětluje Jan Kučera.

Co dělat, když uvíznete s autem na přejezdu? Jakou tragédii nedávno šetřila Drážní inspekce na Moravě? Kdo má na starosti vyšetřování případů se sraženými chodci? A který přejezd v Praze se naposledy rušil? Poslechněte si celý rozhovor.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.