Nedostatek personálu řešíme dlouhodobě, uvádí ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová. Chybí finanční opora i společenská prestiž

Podle informací z loňského roku v Praze chybělo přes 500 zaměstnanců v sociálních službách. Pociťuje to i Domov Sulická, kterému momentálně chybí 28 lidí. „To znamená, že zaměstnanci slouží přesčasy, sloužíme i my. Kdo můžeme, pomáháme,“ potvrzuje ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová z ODS.

„Je to velký problém, který může změnit jenom finanční opora pro zaměstnance v sociálních službách, ale musí to taky změnit náhled na to, kdo pracuje v sociálních službách, jakou má odpovědnost. Toto je vysoce prestižní práce, která nemůže být ukazovaná pouze a jen v negativech,“ vysvětluje Lenka Kohoutová.

Podle jejích slov se problém netýká pouze pracovníků v sociálních službách, ale jde také o další síly v podobě údržbářů nebo členů kuchařského týmu.

Čtěte také

„Sociální služby potřebují především změnu financování. Přerozdělování celkové částky, kterou dává ministerstvo práce, je zrovna pro Prahu neskutečně nepříznivé. Je zapotřebí se koukat na to, že musí být stanovena cena za hodinu práce, že musí být cena stanovena na lůžko, třeba v pobytových službách. A je zapotřebí, abychom se bavili o tom, že sociální služba musí mít předvídatelnost minimálně tři roky, jak bude fungovat. My třeba ještě v říjnu nevíme, kolik budeme mít finančních prostředků na rok další.“

Přibývá také lidí v důchodovém věku, na které systém není připraven, míst v domovech pro seniory není totiž dostatek.

„V domově pro osoby se zdravotním postižením, kde máme cílovou skupinu osoby s mentálním postižením a dalšími kombinovanými vadami, se čeká na volné lůžko několik měsíců. V domově pro seniory je to podle potřebnosti pár měsíců až několik let. Takhle je to ale v každém domově pro seniory.“

Jak je to se specificky zaměřenými sociálními službami, například pro osoby s psychiatrickými diagnózami? A co by mohlo pomoci lepší dostupnosti psychologické a psychiatrické péče? Poslechněte si celý rozhovor.

Mohlo by vás zajímat