Nepravá želví polévka

Želví polévka je stále považována za jednu z nejexkluzivnějších polévek na světě. Jenže želv povážlivě ubývá a tak želví maso raději nahradíme hovězí oháňkou. Máme pro vás má recept, který pochází z Kuchařek první republiky.

Suroviny:

750 g hovězí oháňky
250 g hovězích kostí
100 g kořenové zeleniny (kousek celeru, mrkev, petržel)
sůl
pár kapek madeirského (nebo jiného sladkého dezertního) vína
hladkolistá petrželka

Na žloutkové knedlíčky:

5 žloutků z natvrdo uvařených vajec
150 g hladké mouky
sůl

Postup:

1. Omyté oháňky a kosti zalijte ve velkém hrnci 2 litry studené vody, přidejte očištěnou kořenovou zeleninu, trochu osolte, uveďte do varu a pak na mírném plameni vařte nejméně 2 hodiny (klidně i víc), až bude maso úplně měkké.

2. Vývar sceďte, maso oberte z kostí, zbavte nevzhledných částí a vraťte spolu se zeleninou zpět do polévky. Dochuťte solí a vínem.

3. Přísady na knedlíčky utřete v misce na tvárnou hmotu a pak tvarujte malé knedlíčky. Povařte je asi 10 minut v mírně osolené vodě, rozdělte do misek nebo do talířů a zalijte vývarem. Na talíři polévku posypte najemno nakrájenou petrželkou.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...