Papriky se sýrem podle receptu Heleny Rytířové

Helena Rytířová je fotografka a autorka několika kuchařských knih. Recepty na jednoduchá a chutná jídla pro vás vybrala ve své knize Kuchařka pro tebe.

Suroviny:

4–6 velkých paprik (mohou být v různých barvách, je to efektní)
300 g šunky vcelku
300 g tvrdého sýru vcelku (gouda, čedar)
3 vejce
3 lžíce mléka (smetany)
4 stroužky česneku
1 lžíce hladké mouky
2 lžíce olivového oleje

Postup:

1. Papriky omyjte a rozkrojte podélně na dvě půlky. Očistěte je od zrníček a dužiny, stopku jim zachovejte.

2. Do velké mísy nastrouhejte na hrubém struhadle šunku a potom stejné množství sýru. Prolisujte česnek a promíchejte. Můžete přidat hrst petrželky, pažitky nebo nadrobno nakrájenou jarní cibulku.

3. Do hrnečku rozklepněte vejce a rozmíchejte je s trochou mléka nebo smetany. Přidejte do velké mísy se šunkou a sýrem, trochu promíchejte a poprašte hladkou moukou. Pečlivě směs promíchejte a velkou lžící začněte plnit půlky paprik. Ty pak pokládejte na plech potřený olivovým olejem.

4. Troubu rozehřejte na 180 °C.

5. Plech s paprikami dejte do rozehřáté trouby a pečte asi 30 minut, až je náplň zlatá a papriky zespodu opečené (tvoří se na nich „puchýře“). Na talíři je ještě polijte šťávou, která zůstala na plechu.

6. Jako příloha se hodí nové brambory nebo bílé pečivo.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.