Plněné zelí – holubce

Recpty pro tento týden připravuje autorka kuchařky Prostřeno na Podkarpatské Rusi Dagmar Březinová. Ta zná tuto kuchyni od dětství, protože její maminka se na Podkarpatské Rusi narodila.

Suroviny:

1 střední hlávka zelí
0,5 kg vepřového masa
0,5 kg hovězího masa
250 g spařené rýže
1 cibule
půl stroužku česneku
3 dcl kysané smetany
50 g sádla
sůl, pepř, paprika, koření pro mletá masa

Postup:

1. Hlávku zelí ponořte do vroucí osolené a jednou lžící octa okyselené vody. Když se zelí rozpadne na jednotlivé listy, vyjměte a naplňte nádivkou.

Nádivka:

1. Vepřové a hovězí maso umeltee, přidejte orestovanou cibulku, česnek, spařenou rýži, sůl, pepř a koření pro mletá masa podle chuti.

2. Vše důkladně promíchejte a spařené zelné listy naplňte nádivkou. Nádivku do listů zaviňte jako do obálky.

3. Vložte do osolené vody. Na dno hrnce položte pro lepší chuť jeden zelný list.

4. Když je vše měkké, přidejte smetanu, ve které jste rozmíchali trochu mouky, a touto zálivkou holubce polijte. Nechte přejít varem a servírujte. Podávejte s chlebem.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.