Sexuální zneužívání je stále velké tabu, i proto jsem svůj příběh napsal v knize Klubovna Naděje, vypráví Tomáš Paprštein
Jako kluk tragicky přišel o maminku, později ho sexuálně zneužíval třídní učitel. Ze všeho se ale dokázal dostat a dnes se snaží pomáhat ostatním. Založil spolek Klubovna Naděje a každý dnem mu vyjde stejnojmenná kniha. Hostem pořadu Až na dřeň byl Tomáš Paprštein.
Kniha Klubovna Naděje vychází právě v těchto dnech. Je v ní Tomášův život – všechno, co prožil a co ho proměnilo. „Není to lehké čtení, já ale věřím, že mnoha lidem pomůže. Ve druhé části je osvětová, jsou v ní třeba rozhovory s odborníky.“
Napsat knihu vnímal Tomáš Paprštein jako svou morální povinnost, zároveň to pro něj byla i terapie. „Bylo to těžké psaní, musel jsem se vracet ke všem zážitků do detailů. Na svého učitele a nejlepšího kamaráda se v knize snažím dívat s pochopením, nezlobím se na něj.“
Tomáš Paprštein vyrostl v Sokolově. Jeho tatínek tam dodnes pracuje jako horník, maminka byla učitelka. Rodinná idyla ale velmi záhy skončila. Když bylo Tomášovi šest let, jeho maminka onemocněla a o dva roky později zemřela.
„Tatínek hodně pracoval, dělal to nejlepší, co mohl. Neuměl se ale se ztrátou milované ženy vyrovnat. Každý jsme si žili svůj život. Byl jsem hodně sám,“ vzpomíná. Když pak o pár let nastoupil do turistického oddílu, logicky se k němu upnul, konečně našel útočiště a porozumění.
O sexuálním zneužívání se málo mluví
„Bylo to pro mě velké naplnění. Matěj ho vedl a časem se stal mým nejlepším kamarádem.“ Tomášův učitel a vedoucí si dospívajícího chlapce postupně omotal kolem prstu.
„V tu dobu jsem neměl bližšího člověka, a když vám nejbližší člověk řekne, že je něco normální, tak to tak berete,“ vysvětluje, proč se nebránil. Na světlo se všechno dostalo až mnohem později.
„Na veřejnost jsem s celou věcí šel především proto, že to je stále velké tabu. Ve společnosti se o sexuálním zneužívání mluví velmi málo a třeba terapie jsou pro oběti stále špatně dostupné. I v tomto ohledu chci pomáhat, naším cílem je vlastní terapeutická klinika.“
Pomáhat by chtěl i lidem s pedofilními sklony. „V naší společnosti je spousta předsudků, i jim je ale potřeba pomáhat. Proto v naší knize máme několik osobních příběhů pedofilů.“
Jak nesl Tomáš Paprštein soudní tahanice? Jak minulost poznamenala jeho partnerský život? A na co si dávat pozor při výchově dětí? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V novém podcastu vypráví své příběhy oběti sexuálního násilí. Dáváme jim hlas, říká odborná garantka
Moderátor Českého rozhlasu Honza Chlaň spustil v lednu nový podcast s názvem Není to vaše vina. Věnuje se ožehavému tématu sexuálnímu násilí a jeho obětem.
-
Oběť znásilnění měla ráda sex, i takové hlouposti jsou v rozsudcích, žasne advokátka Lucie Hrdá
Dlouhodobě se věnuje pomoci obětem sexuálního násilí. Kromě jiného založila platformu Bez trestu a bojuje proti extrémně nízkým trestům za tyto činy.
-
Mediace mezi pachatelem a obětí není jednoduchá, ale bývá ozdravná, přibližuje šéfka mediační služby
Jaké to je, když se k jednomu stolu posadí pachatel a člověk, kterému ublížil? Nejen na tyto otázky odpovídala ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.