Špenátová polévka s cizrnou podle receptu Heleny Rytířové

Helena Rytířová je fotografka a autorka několika kuchařských knih. Recepty na jednoduchá a chutná jídla pro vás vybrala ve své knize Kuchařka pro tebe.

Suroviny:

250 g mraženého nasekaného špenátu
2 stroužky česneku
60 g másla
2 lžíce hladké mouky
1 l vody
sůl
bílý mletý pepř
120 ml smetany
250 g cizrny v konzervě

Postup:

1. Špenát nechte téměř rozmrazit.

2. V rozpuštěném másle mírně opražte mouku tak, aby vznikla světlá jíška. Odstavte nádobu z ohně a rozmíchejte jíšku se sklenicí studené vody na hladkou kašičku. Dolijte zbylou vodu, přidejte rozmražený špenát, 2 lžičky soli a přiveďte k varu.

3. Za občasného promíchání vařte polévku na mírném ohni 20 minut.

4. Z konzervy cizrny slijte přes síto nálev.

5. Do uvařené polévky prolisujte oloupané stroužky česneku a přidejte cizrnu. Polévku dosolte, opepřete a zjemněte sladkou smetanou.

6. Na talíři každou porci posypte nastrouhaným parmazánem.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.