Přijímačky na střední školy? Ideálně nejdřív vědět body, pak dávat přihlášku, chce radní pro školství Antonín Klecanda
„My bychom velmi rádi, aby se změnil model těch přijímacích zkoušek na střední školy. Kdyby se povedlo legislativně změnit, že by nejprve žáci věděli, kolik mají bodů, potom dávali přihlášky, bylo by to ideální,“ vysvětluje pražský radní pro školství Antonín Klecanda z hnutí Starostové a nezávislí.
Na některá pražská gymnázia se díky přetlaku uchazečů nedostali ani žáci, kteří získali v přijímacích testech 78 bodů ze 100. V menších městech pak stačilo i 20 bodů, jak popisuje Deník N. Rozdíly napříč republikou tak byly značné.
„Praha nabízí vlastně nejvíc míst na školách oproti ostatním krajům v poměru k tomu, kolik má žáků v devátých třídách. A je to prostě bohužel fenomén toho, že do Prahy se hlásí velké množství žáků i z ostatních krajů. Ze středních Čech to bývá kolem 40 procent, 6 až 8 procent je z ostatních krajů,“ vysvětluje Antonín Klecanda.
Čtěte také
Snaha navyšovat počet míst na pražských středních školách podle něj je. „Loni jsme zvýšili přes 1500 míst, letos to bylo zhruba 1300, 1400 nových míst.“ Pro příští rok by měla být čísla podobná, některé projekty jsou momentálně rozestavěné.
„Možná otevřeme novou střední školu v Kolovratech, kde v případě, že se dostaví základní škola, tak z těch prostor bychom udělali střední školu. Obdobně jsme letos otevírali novou školu v Šeberově. Myslím, že pro rok 2026 se nestihne ještě dostavět ani Újezd, ani Březiněves.“
Možné změny
Jak ale řešit situaci, kdy škola má podmínku například 25 bodů za matematiku a ti účastníci zkoušky jich nedosáhnou?
„Toto se bohužel stalo velmi často v tom prvním kole, že škola měla ohromný přetlak, ale zbyla i volná místa. Právě proto, že účastníci nesplnili ten minimální počet, v tom druhém kole si myslím, že by si to rodiče měli ohlídat a kouknout se na podmínky té školy. V případě, že tam má 25 bodů z matematiky a žák dosáhl například 21 bodů, tak doopravdy nemá cenu, aby se tam hlásil, jelikož ta škola ho nevezme,“ popisuje Antonín Klecanda.
Do budoucna by se tedy mohl model přijímacích zkoušek změnit. „Když se bavíme s ministerstvem školství, tak si myslím, že k tomu vůle je. A potom si myslím, že ve druhém kole by mělo být možnost dát už přihlášku na víc jak tři školy, aby nám to nezasahovalo do léta a nezatěžovali jsme jak ty rodiče, tak ty žáky, tak ty školy tím, že nám třetí, čtvrté kolo probíhá až v létě.“
Co čeká studenty, kteří půjdou do druhého kola? Jakou roli hrají přípravné kurzy? A jak velký problém představuje u základních škol spádová turistika? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.